fbpx
Menu

Champions League: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ρεάλ Μαδρίτης

• Γράφτηκε από τον

Για 13η φορά στην Ιστορία της η Ρεάλ Μαδρίτης ανεβαίνει στην κορυφή της Ευρώπης. Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης, νίκησε 3-1 τη Λίβερπουλ και έγραψε στο Κίεβο ιστορία, καθώς έγινε η πρώτη ομάδα στο Champions League που έκανε το three peat (τρεις συνεχόμενους τίτλους), επιβεβαιώνοντας για ακόμη μια φορά πως είναι η κυρίαρχος της Ευρώπης.

Δια ποδός Μπέιλ ο οποίος σημείωσε δύο γκολ και μάλιστα το πρώτο, με απιθανο ψαλιδάκι, η Βασίλισσα σήκωσε το 13ο τρόπαιο της διοργάνωσης στην ιστορία της, σε έναν τελικό που τα είχε όλα.

Ο Αγώνας

Οι "κόκκινοι" μπήκαν πιο δυνατά στο γήπεδο, ήλεγξαν την κατοχή της μπάλας και προσπάθησαν να "τρυπήσουν" την πάντα ευάλωτη άμυνα της Ρεάλ, κυρίως από τις δύο πτέρυγες. Οι Μαδριλένοι έμοιαζαν να μην έχουν "καθαρό" μυαλό, δεν κρατούσαν μπάλα, αλλά δεν κινδύνεψαν από κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους "μερένγκες", με διαγώνιο σουτ του Ρονάλντο, που πέρασε πάνω από την εστία του Κάριους. Η απάντηση ήταν ένα σουτ του Ρομπέρτο Φιρμίνο που κόντραρε στον Σέρχιο Ράμος και στο ριμπάουντ του Τρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ, ο Κέιλορ Νάβας έκανε μία εκπληκτική επέμβαση.

Με τη συμπλήρωση 25΄στον αγώνα, ο Γιούργκεν Κλοπ είδε τον μεγάλο του πρωταγωνιστή την φετινή σεζόν και τον άνθρωπο που είχε καθοριστική συμβολή στο να φτάσει η Λίβερπουλ ως τον μεγάλο τελικό να τραυματίζεται
Με δάκρυα στα μάτια αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο του Ολιμπίνσκι με τη συμπλήρωση 30 λεπτών ο Μο Σαλάχ ο οποίος τραυματίστηκε σε μια σύγκρουση που είχε με τον Σέρχιο Ράμος

Με δάκρυα στα μάτια αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο του Ολιμπίνσκι με τη συμπλήρωση 30 λεπτών ο Μο Σαλάχ ο οποίος τραυματίστηκε σε μια σύγκρουση που είχε με τον Σέρχιο Ράμος, ένα λεπτό νωρίτερα, αλλά δεν μπόρεσε να συνεχίσει στην αναμέτρηση. Δυστυχώς το αστέρι της Λίβερπουλ είχε ραντεβού με την ατυχία.

Δέκα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Ντάνι Καρβαχάλ να τραυματιστεί και να γίνει αναγκαστική αλλαγή δίνοντας τη θέση του στον Νάτσο.

Όλος ο τελικός το 2ο ημίχρονο

Πριν συμπληρωθούν τρία λεπτά στην επανάληψη έφτασε μία «ανάσα» από το να ανοίξει το σκορ. Ο Λαλάνα δεν κατάφερε να απομακρύνει όπως θα ήθελε και η μπάλα έφτασε στον Ίσκο που πλάσαρε και έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι του Κάριους, ο οποίος τρία λεπτά έκανε την γκέλα της δεκαετίας: με την μπάλα στα χέρια προσπάθησε να τη δώσει σε συμπαίκτη του αλλά την έστειλε στο πόδι του Μπενζεμά κι από εκεί στα δίχτυα!

Το βίντεο με την απίστευτη γκάφα και το γκολ του Karim Benzema που προηγήθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης με 1-0

Δεν κράτησε για πολύ το προβάδισμα της Ρεάλ. Οι "κόκκινοι" τέσσερα λεπτά αργότερα έφεραν το ματς στα ίσια σχετικά γρήγορα καθώς στο 55' λεπτό ο Μανέ με προβολή από κοντά έκανε το 1-1.

Το βίντεο Το γκολ του Sadio Mane που ισοφάρισε η Λιβερπουλ σε 1-1

Στο 61΄ ο Ζιντάν έριξε στο ματς τον Μπέιλ, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα με ένα από τα ωραιότερα γκολ στα χρονικά της διοργάνωσης (ανάποδο ψαλίδι μετά από σέντρα του Μαρσέλο με το δεξί πόδι!) πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ.

Το βίντεο με το ασύλληπτο ψαλιδάκι γκολ του Gareth Bale που προηγήθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης με 2-1

Οι Άγγλοι στάθηκαν άτυχοι λίγα λεπτά αργότερα με το σουτ του Μανέ να σταματά στο δεξί δοκάρι του Νάβας, στην τελευταία ευκαιρία τους στον τελικό, ενώ η καταστροφική βραδιά του Κάριους είχε και συνέχεια, αφού στο 83΄ σε μακρινό και ακίνδυνο σουτ του Μπέιλ αντί να μπλοκάρει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του (!) και όλα τελείωσαν.

Το βίντεο με το γκολ του Gareth Bale που προηγήθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης με 3-1

Γήπεδο: "Ολιμπίνσκι", Κίεβο

Διαιτητής: Μίλοραντ Μάζιτς (Σερβία)

ΡΕΑΛ: Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Ίσκο (61' Μπέιλ), Μπενζεμά (89' Ασένσιο), Ρονάλντο

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κάριους, Αλεξάντερ Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Μίλνερ (83' Τζαν), Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο

Γκολ: 51' Μπενζεμά, 64', 83' Μπέιλ - 55' Μανέ

Κάρτες: 83' Μανέ