Menu
K2_ITEMS
K2_CATEGORIES

Οι υποψηφιότητες για τα Βραβεία 2016 της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

  • Γράφτηκε από 

Η Ελληνική Ακαδημίας Κινηματογράφου (ΕΑΚ), ανακοίνωσε τις υποψηφιότητες για τα Βραβεία 2016, καθώς πλησιάζει η ημερομηνία απονομής τους, στις 28/3 στην καθιερωμένη τελετή στη Στέγη Γραμμάτων Τεχνών. Στη διαδικασία των Βραβείων φέτος, υποβλήθηκαν 19 ταινίες μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, 15 ντοκιμαντέρ και 27 ταινίες μικρού μήκους.

Τα βραβεία αποκτούν φέτος όνομα, το οποίο δεν είναι άλλο από το «Ίρις» ένα όνομα διεθνές και ταυτόχρονα συμβολικό. Όπως επίσης από φέτος η ΕΑΚ, θεσπίζει Βραβείο Ξένης Ταινίας και η επιλογή της βραχείας λίστας των δέκα ξένων υποψηφίων ταινιών έγινε πιλοτικά φέτος, από επιτροπή μελών της ΕΑΚ- κριτικών κινηματογράφου.

Μία ακόμη σημαντική απόφαση που αφορά στα βραβεία είναι η συμμετοχή όλων των ντοκιμαντέρ, ανεξάρτητα από τη διάρκειά τους, στην κατηγορία για το Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ, το οποίο είναι αφιερωμένο στη μνήμη της Λουκίας Ρικάκη.

Τιμώμενη προσωπικότητα της 7ης τέχνης είναι φέτος η Βανέσα Ρεντγκρέιβ, την οποία θα τιμήσει η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου για την μεγάλη καριέρα και το έργο της, αλλά και για την προσφορά της ως ακτιβίστρια, ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένη και δραστήρια τελευταία απέναντι στο δράμα των προσφύγων.

Στην τελετή απονομής των Βραβείων, τη σκηνοθεσία και τα κείμενα έχει αναλάβει ο Νίκος Σούλης με τη δημιουργική ομάδα του, τα φώτα η Κατερίνα Μαραγκουδάκη, ενώ οι παρουσιαστές της βραδιάς θα είναι ο Γιώργος Νανούρης και η Λένα Παπαληγούρα.

Θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από τον ΟΤΕ TV. Με τον OTE TV επίσης ανανεώθηκε η συνεργασία για την επανάληψη του διαγωνισμού χρηματοδότησης ταινιών μικρού μήκους, Film Factory Short Film Fund και για το 2016. Στην τελετή απονομής μάλιστα θα ανακοινωθούν και τα ονόματα των δύο νικητών του πρώτου διαγωνισμού που θα χρηματοδοτηθούν με το ποσό των 15.000 ευρώ ο καθένας για να ολοκληρώσουν την ταινία τους.

Τέλος για τα Βραβεία της Ακαδημίας, στις μυστικές ψηφοφορίες έχουν φέτος δικαίωμα ψήφου 232 μέλη.

Οι υποψηφιότητες που περνούν στην τελική φάση των Βραβείων είναι οι εξής:

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α' ΦΑΣΗΣ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΕΤΟΥΣ 2016

Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας

Υποψήφιοι:

1. Τετάρτη 04:45 - Ιπποκράτης Χαλάς, Μιχάλης Σαμιώτης, Αφοι Αλαχούζοι, Dani Cohen

2. Interruption - Ξενοφώντας Φιλιππούσης, Φίλιππος Μαρμουτάς, Θοδωρής Ζιγκίρης

3. The Republic - Προκόπης Βλασερός, Σόλων Γιαννούτσος, Ίωνας Κατρακάζος

Βραβείο Μακιγιάζ

Υποψήφιοι:

1. Ουζερί Τσιτσάνης - Ναμπίλ Σαλαμέ

2. Τετάρτη 04:45 - Στέλλα Καραπούλιου

3. Chevalier - Εύη Ζαφειροπούλου

4.- Interruption - Anne-Valerie Chiabaut

Βραβείο Ήχου

Υποψήφιοι:

1. Τετάρτη 04:45 - Άρης Αθανασόπουλος, Avi Mizrahi, Gil Toren

2. Chevalier - Λέανδρος Ντούνης, Κώστας Βαρυμποπιώτης

3. Interruption - Hrvoje Petek, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, 'Αρης Λουζιώτης, Herve Buirette

Βραβείο Ενδυματολογίας

Υποψήφιοι:

1. Ουζερί Τσιτσάνης - Άννα Μαχαιριανάκη

2. Τετάρτη 04:45 - Άλκηστη Μάμαλη

3. Interruption - Zorana Meic, Εύα Γουλάκου

Βραβείο Σκηνογραφίας

Υποψήφιοι:

1. Ένας Άλλος Κόσμος - Γιώργος Γεωργίου

2. Ουζερί Τσιτσάνης - Αντώνης Χαλκιάς

3. Τετάρτη 04:45 - Σπύρος Λάσκαρης

4.- Interruption - Σπύρος Λάσκαρης

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Υποψήφιοι:

1. Αρκαδία Χαίρε - Κωνσταντίνος Βήτα

2. Σύμπτωμα - Coti C.

3. Τετάρτη 04:45 - Γιάννης Βεσλεμές (Felizol)

Βραβείο Μοντάζ

Υποψήφιοι:

1. Αρκαδία Χαίρε - Ιωάννα Σπηλιοπούλου

2. Τετάρτη 04:45 - Λάμπης Χαραλαμπίδης

3. Chevalier - Γιώργος Μαυροψαρίδης, Matt Johnson

4.- Interruption - Γιάννης Χαλκιαδάκης

Βραβείο Φωτογραφίας

Υποψήφιοι:

1. Καύσωνας - Γιώργος Αρβανίτης

2. Τετάρτη 04:45 - Χρήστος Καραμάνης

3. Invisible - Γιάννης Φώτου

Βραβείο Β' Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Ουζερί Τσιτσάνης - Βασιλική Τρουφάκου

2. Interruption - Αλεξία Καλτσίκη

3. Invisible - Κόρα Καρβούνη

Βραβείο Β' Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Ένας Άλλος Κόσμος - Μηνάς Χατζησάββας

2. Ουζερί Τσιτσάνης - Αντρέας Κωνσταντίνου

3. Τετάρτη 04:45 - Δημήτρης Τζουμάκης

Βραβείο Α' Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Ένας Άλλος Κόσμος - Μαρία Καβογιάννη

2. Silent - Κίκα Γεωργίου

3. Smac - Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη

Βραβείο Α' Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Ουζερί Τσιτσάνης - Χάρης Φραγκούλης

2. Τετάρτη 04:45 - Στέλιος Μάινας

3. Invisible - Γιάννης Στάνκογλου

Βραβείο Σεναρίου

Υποψήφιοι:

1. Τετάρτη 04:45 - Αλέξης Αλεξίου

2. Chevalier - Ευθύμης Φιλίππου, Αθηνά Τσαγγάρη

3. Interruption - Γιώργος Ζώης, Βασίλης Κυριακόπουλος

4.- Invisible - Δημήτρης Αθανίτης, Γιώργος Μακρής

5.- Smac - Ηλίας Δημητρίου

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Υποψήφιοι:

1. Καύσωνας - Joyce A. Nashawati

2. Interruption - Γιώργος Ζώης

3. Erotica, Exotica, etc... - Ευαγγελία Κρανιώτη

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Υποψήφιοι:

1. Τετάρτη 04:45 - Αλέξης Αλεξίου

2. Chevalier - Αθηνά Τσαγγάρη

3. Invisible - Δημήτρης Αθανίτης

4.- Smac - Ηλίας Δημητρίου

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Υποψήφιοι:

Ο Σπόρος - Ιφιγένεια Κοτσώνη

Το Σύκο - Νικόλας Κολοβός

Dreamtoy - Χρήστος Χουλιάρας

Joanna - Παναγιώτης Φαφούτης

Simon Says - Νίκος Τσεμπερόπουλος

4η Μαρτίου - Δημήτρης Νάκος

Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:

1. Αρκαδία Χαίρε - Φίλιππος Κουτσαφτής

2. Erotica, Exotica, etc... - Charlotte Vincent, Ευαγγελία Κρανιώτη

3. The Longest Run - Σπύρος Μαυρογένης, Μαριάννα Οικονόμου

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Υποψήφιοι:

1. Τετάρτη 04:45 - Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος

2. Invisible - Πάνος Παπαδόπουλος, Δημήτρης Αθανίτης

3. Smac - Ηλίας Δημητρίου

4. Ένας Άλλος Κόσμος - Κώστας Σούσουλας, Χριστόφορος Παπακαλιάτης

5. Chevalier - Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Μαρία Χατζάκου, Αθηνά Τσαγγάρη

Προσθήκη σχολίου

Βεβαιωθείτε ότι εισάγετε τις (*) απαιτούμενες πληροφορίες, όπου ενδείκνυται. Ο κώδικας HTML δεν επιτρέπεται.

επιστροφή στην κορυφή

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Φεβρουαρίου 26, 2019

Ποιους συνταξιούχους θα αφορά ο νέος γύρος αναδρομικών

Δεύτερο γύρο αναδρομικών προσδοκούν χιλιάδες δημόσιοι υπάλληλοι, συνταξιούχοι του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα, εν αναμονη της απόφασης του Συμβουλίου της…
Φεβρουαρίου 26, 2019

Στους 151 οι νεκροί στη Ρουμανία από τον ιό της γρίπης

Ένας 70χρονος και μία 54χρονη είναι τα δύο τελευταία θύματα του ιού της γρίπης στη Ρουμανία, που πλήττει τη χώρα…
Φεβρουαρίου 26, 2019

Κρήτη: Βρέθηκε νεκρός ο 61χρονος κτηνοτρόφος

Τραγική κατάληξη είχαν οι έρευνες για τον εντοπισμό του 61χρονου που αγνοούνταν από χθες στην Κρήτη.
Φεβρουαρίου 26, 2019

Νέα έρευνα απέδειξε ότι τα όνειρα βγαίνουν αληθινά!

Τελικά ο Ονειροκρίτης τώρα έχει και επιστημονική βάση, καθώς διακεκριμένη νευροεπιστήμονας μέσα από έρευνα που πραγματοποίησε στις ΗΠΑ κατέληξε στο…
Φεβρουαρίου 22, 2019

Formula 1: «Drive to Survive» Το πολυαναμενόμενο ντοκιμαντέρ του Netflix για την F1

Η πολλά υποσχομένη σειρά ντοκιμαντέρ του Netflix για τη Formula 1 θα είναι διαθέσιμη από τις 8 Μαρτίου, ενώ θα…